Korzystając z naszej witryny wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies. Pozwalają nam one zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania naszego serwisu. Więcej na temat cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
x
pl en
 • Misja
 • Historia
 • Realizacje
 • Referencje
 • Certyfikaty
 • Praca
 • Napisali o nas
 • Dla mediów
 • Menu

  Historia

  Katowicka Fabryka Żarówek „Helios” należy do grona pionierów polskiego przemysłu elektrotechnicznego.
   

  Rok 2023 to 90. rocznica powstania firmy. Wszystko zaczęło się od odważnej decyzji trojga ludzi…

  Był rok 1933. Stany Zjednoczone wychodziły już z Wielkiego Kryzysu, Europa z tym problemem miała poradzić sobie nieco później. W czasach gospodarczych zawirowań Roman i Hermina Frischerowie wspólnie z Maurycym Weissbergiem założyli w Katowicach Fabrykę Lamp Żarowych „Helios”. Żarówki należały wówczas do produktów, na które, mimo kryzysu, popyt był bardzo duży Dzięki produktom wysokiej jakości, przedsiębiorstwo skutecznie konkurowało z silnymi, międzynarodowymi kartelami. W 1939 roku „Helios” dysponował nowoczesnym parkiem maszynowym z urządzeniami firm: Brückner, Pfeifer i Gladitz. Na potrzeby zakładu pracowały dwie huty szkła, a także fabryka opakowań tekturowych. Prężnie działały krajowe oraz zagraniczne przedstawicielstwa firmy. Ten dynamiczny proces został zastopowany przez wybuch wojny.

  Niedługo po wojnie zakład, jak wiele tego typu instytucji, został upaństwowiony. W 1950 roku fabryka doczekała się modernizacji. W nowo otwartej hali zamontowano nowoczesne linie produkcyjne firm: Philips oraz Tungsram. W 1970 roku „Helios” wszedł w skład państwowego kombinatu lampowego. W ciągu następnych lat firma kilkukrotnie zmieniała nazwę. Niezmienne pozostały: profil działalności oraz duże zaangażowanie pracowników. Nadszedł przełomowy rok 1989. „Helios” doskonale odnalazł się w nowej, wolnorynkowej rzeczywistości. W 2003 roku zakład uzyskał certyfikat ISO 9001, który stanowił potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych produktów. 17 listopada 2011 roku większościowym udziałowcem Fabryki Żarówek HELIOS Sp. z o.o. została ISKRA P.S.A. Rozpoczął się nowy rozdział w historii firmy.

  „Helios” jest obecnie ważnym, polskim producentem źródeł światła. Produkty sygnowane logo firmy spełniają zarówno polskie, jak i międzynarodowe standardy i znajdują zastosowanie w naszych domach, przemyśle, rolnictwie, czy obiektach użyteczności publicznej. Służą również do właściwego oświetlenia dróg, czym przyczyniają się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo oferuje bardzo szeroki wybór nowoczesnych, energooszczędnych źródeł światła i żarówek specjalistycznych.

  W „Heliosie” pielęgnuje się wieloletnią tradycję, ale też nieustannie myśli o tym, co przyniesie jutro. Zarząd firmy rozumie potrzebę inwestowania w rozwój działalności naukowo-badawczej i doskonalenie nowoczesnych technologii.