- Strona główna
- >
- O nas
- >
- Napisali o nas
- >
- Rynek Elektryczny 2/2013
Rynek Elektryczny 2/2013
Rynek Elektryczny 2/2013
Bywa, że słowo prywatyzacja powoduje przyspieszone bicie serc. Pociąga ono bowiem za sobą skomplikowany proces zmian wpływających w sposób znaczący na sytuację wielu osób zatrudnionych w objętym nim przedsiębiorstwie. Pojawia się szereg pytań i wątpliwości, których rozwianie nie jest zadaniem łatwym. Problem jest istotny tym bardziej, że dotyczy coraz większej ilości polskich przedsiębiorstw, w tym wyróżniającego się na polskim rynku produkcyjnym Heliosu.
Przenieśmy się na moment do roku 1933. Wówczas państwo Roman i Hermina Frischerowie wraz z Maurycym Weissbergiem założyli na Śląsku Fabrykę lamp żarowych „Helios”. Szybki rozwój firmy spowodował, że w chwili wybuchu wojny w 1939 roku fabryka dysponowała nowoczesnym parkiem maszynowym (wyposażonym m.in. w urządzenia firm Brückner, Pfeifer czy Gladitz), dwiema hutami szkła (w Siemianowicach Śląskich i okolicach Tarnowa), fabryką opakowań tekturowych w Sosnowcu oraz siecią handlową rozwiniętą w kraju i za granicą. W 1945 roku zakład upaństwowiono, a po upływie pięciu lat rozpoczęto proces jego modernizacji i rozbudowy. Otwarto nową halę, na której wykorzystywane były nowoczesne linie produkcyjne firm Philips czy Tungsram. W 1970 roku Helios wcielono do państwowego kombinatu lampowego. Mimo kilkukrotnej zmiany nazwy, zachowano charakter przedsiębiorstwa oraz politykę jego rozwoju.
Kolejne pięciolecie zaowocowało pojawieniem się nowych budynków i dróg międzyzakładowych. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęto proces dostosowywania Heliosu do nowych realiów gospodarczych. Ich efektem było przyznanie mu certyfikatu ISO 9001:2000 w 2003 roku. Siedem lat później Ministerstwo Skarbu Państwa wystosowało zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia udziałów katowickiej spółki, rozpoczynając tym samym proces prywatyzacyjny. 17 listopada 2011 roku większość udziałów Fabryki Żarówek HELIOS Sp. z o.o. nabyła spółka ISKRA P.S.A.
Mieszcząca się we Lwowie Publiczna Spółka Akcyjna Iskra to największy, istniejący od 1972 roku ukraiński producent źródeł światła. Przez ponad trzydzieści lat konsekwentnie dbano o rozwój firmy, technologii i oferowanych produktów. Jasno określona polityka handlowa realizowana przez blisko 2000 zaangażowanych pracowników spowodowała, że Iskra osiągnęła sukces zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Każdego dnia z linii produkcyjnych fabryki schodzi ok. miliona źródeł światła: żarówek głównego szeregu, żarówek specjalistycznych, wysokoprężnych lamp wyładowczych, świetlówek liniowych i kompaktowych oraz różnego rodzaju żarówek halogenowych.
Rozbudowaną, międzynarodową strukturę grupy Iskra tworzą odrębne fabryki, w tym: główna fabryka źródeł światła Iskra S.A. (Ukraina), producent techniki medycznej NDI Rema (Ukraina), producent opraw oświetleniowych Sygnal S.A. (Ukraina), producent żarówek samochodowych Tes-Lamp s r.o. (Czechy), przedsiębiorstwo handlowo-usługowe IskraRus Ltd. (Rosja). W 2011 roku Iskra nabyła również udziały Fabryki Żarówek HELIOS Sp. z o.o., rozszerzając tym samym swoją działalność na rynek polski.
Rynek polski to dla nas bardzo istotny obszar działalności. Stale rosnące potrzeby i wymagania 38 mln konsumentów stanowią dla nas wyzwanie. Jesteśmy gotowi, aby mu sprostać – deklaruje Siergiej Szabanow, Wiceprezes Zarządu. Potwierdzeniem tych słów jest opracowanie przez Iskrę i Helios planów rozwoju technologicznego skupionego przede wszystkim na nowych rodzajach wysokoprężnych lamp wyładowczych oraz nowoczesnych, LED-owych źródłach światła. Planowane jest również zwiększenie mocy produkcyjnej Heliosu poprzez zatrudnienie nowych zespołów produkujących specjalistyczne źródła światła. Nie wyklucza to, rzecz jasna, kontynuacji produkcji tradycyjnych źródeł, które w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Działania te ukierunkowane są na zwiększenie sprzedaży krajowej oraz eksportu, a – co za tym idzie – umocnienie pozycji firmy na rynku międzynarodowym.
Misją firmy Helios jest zapewnienie wysokiej jakości specjalistycznych produktów. Dążąc do jeszcze lepszego jej spełniania, firma planuje rozwój działalności naukowo-badawczej. W jego ramach utworzone zostanie nowoczesne laboratorium fotometryczne, pozwalające na dokładniejsze, bardziej zaawansowane prace mające na celu dogłębne poznanie źródeł światła. Zdobyta w ten sposób wiedza umożliwi konsekwentny wzrost jakości oferowanych produktów.
Pierwsze kroki w kierunku rozwoju marki Helios jako prężnego, godnego zaufania producenta źródeł światła zostały już podjęte. Miniony rok współpracy z Iskrą upłynął pod hasłem wzajemnego poznawania się nowych partnerów oraz specyfiki uwarunkowań kulturowych ich działalności. Wymiana doświadczeń zdobytych na tak różnych rynkach stworzyła szansę szerszego, perspektywicznego spojrzenia na rozwój firmy.
Obawy związane ze zmianami wynikającymi z procesu prywatyzacji okazały się być bezpodstawne. Dotychczas nie było bowiem konieczności korzystania z zapisów pakietu socjalnego związanych z ewentualnymi zwolnieniami pracowników. Zapewnienia Zarządu firmy dotyczące planów rozwojowych firmy poparte dotychczasowymi działaniami pozwalają optymistycznie spoglądać na przyszłość Heliosu.
powrót